Doliu în Timișoara. Fostul rector Viorel-Aurel Șerban s-a stins

Doliu în Timișoara. Fostul rector Viorel-Aurel Șerban s-a stins

Comunitatea academică din Timișoara este îndoliată după dispariția profesor ului Viorel-Aurel Șerban, fost rector al Universității Politehnica Timișoara în perioada 2012–2020. Anunțul a fost făcut vineri seară de reprezentanții instituției.

Citește și: Șase persoane au fost implicate într-un eveniment rutier în Iași! Trei dintre acestea sunt încarcerate

Două mandate de rector și proiecte majore pentru universitate

Născut în 1954, la Chişineu-Criş, Viorel-Aurel Șerban și-a construit întreaga carieră în jurul Politehnicii timișorene. A absolvit Facultatea de Mecanică a Institutului Politehnic „Traian Vuia”, iar după o scurtă experiență în industrie și cercetare, s-a întors în mediul universitar în 1982. De-a lungul anilor, a parcurs toate etapele profesionale, devenind profesor universitar și conducător de doctorat, notează News.ro.

Specialist în ingineria materialelor, a publicat peste 250 de lucrări științifice și a contribuit la realizarea a nouă invenții.

A coordonat numeroase proiecte și a format generații întregi de ingineri și cercetători.

În plan administrativ, a ocupat funcțiile de prodecan al Facultății de Mecanică și prorector între 2004 și 2012, pentru ca ulterior să fie ales rector pentru două mandate consecutive. A fost ultimul rector al primului secol de existență al universității și a avut un rol central în organizarea Centenarului, dar și în definirea direcțiilor de dezvoltare pentru noua etapă a instituției.

Citește și: Deficit de magneziu sau doar oboseală trecătoare? Cum faci diferența

Citește si: Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte

Citește și: Gheorghe este românul care și-a pierdut viața în Italia! Bărbatul a devenit tată în urmă cu doar opt luni: ,,Nu am cuvinte…”

”În calitate de rector, profesorul Şerban a lăsat o amprentă de neşters asupra universităţii. În timpul mandatelor sale au fost inaugurate Biblioteca şi Centrul de ConferinÅ£e UPT, a fost obÅ£inută licenÅ£a de emisie pentru TeleUniversitatea, au fost înfiinÅ£ate FundaÅ£ia Politehnica şi Comitetul Director al UPT şi a fost consolidată cooperarea internaÅ£ională cu universităţi şi centre de cercetare de prestigiu din Europa. În anul 2016, a fost iniÅ£iator şi prim preşedinte al AlianÅ£ei Române a Universităţilor Tehnice, structură menită să reprezinte unitar interesele universităţilor tehnice din România”, transmite

UPT.

Profesorul Șerban a avut un rol activ și în structuri naționale de evaluare academică, fiind un susținător al calității în învățământul superior tehnic. Din 2022, era membru corespondent al Academia Română de ŞtiinÅ£e Tehnice și a primit, de-a lungul carierei, distincții importante, inclusiv titluri de Doctor Honoris Causa și diploma „Meritul Academic” a Academia Română.

Pe lângă activitatea universitară, a sprijinit constant sportul studențesc.

A contribuit la revitalizarea mișcării sportive din cadrul Politehnicii, a pus bazele clubului de fotbal ASU Politehnica Timișoara și a susținut dezvoltarea secțiilor sportive ale CSU Politehnica Timișoara.

Mesajul transmis de universitate

Reprezentanții instituției au subliniat impactul pe care l-a avut asupra comunității academice:

”Prin întreaga sa carieră, prof. Viorel-Aurel Şerban a întruchipat valorile fundamentale ale Politehnicii: competenţă, rigoare, responsabilitate şi loialitate faţă de instituÅ£ie.

A fost un lider echilibrat, un profesor respectat şi un coleg generos, care a pus întotdeauna pe primul loc dezvoltarea universităţii şi binele comunităţii academice. Plecarea sa lasă un gol imens în inimile noastre şi în viaÅ£a Universităţii Politehnica Timişoara. Comunitatea academică a Universităţii Politehnica Timişoara transmite sincere condoleanÅ£e familiei îndoliate şi tuturor celor care i-au fost aproape. Amintirea sa va dăinui în inimile noastre şi în istoria acestei instituÅ£ii centenare pe care a servit-o cu atâta devotament”, a mai transmis UPT.

YARPP List

Postari similare:

  1. Spitalul din Timișoara, în doliu după moartea unei infirmiere apreciate
  2. Timișoara activează e-Sigur. Șoferii primesc amenzile acasă
  3. Doliu în Poliția din Maramureș. Vasile Radu a fost găsit împușcat într-o pădure
  4. Doliu în spitalul din Timișoara. Moartea Ecaterinei Rada, la 59 de ani

Distribuie postarea:

CONTENT END 2